اخبار

افتتاح و آغاز به کار اولین خانه فناور محیط‌زیست استان مازندران

افتتاح و آغاز به کار اولین خانه فناور محیط‌زیست استان مازندران

اولین خانه فناور محیط‌زیست استان مازندران در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با حضور معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افتتاح و آغاز به کار کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست ، نورالله مرادی معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم، با بیان اینکه پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که در تقسیم‌بندی مخاطرات، عمده مخاطرات دهه‌های آینده به محیط زیست برمی‌گردد، افزود: از ۱۰ مخاطره احصاء شده شش مخاطره مربوط به محیط زیست است و دو مخاطره دیگر نیز بی‌ ارتباط به محیط زیست نیست.
وی با بیان اینکه محیط زیست و فضای مجازی دو حوزه مهم مخاطرات آینده به شمار می‌رود، ادامه داد: تغییرات اساسی در اکوسیستم‌ها، تغییرات شدید آب و هوایی، از بین رفتن حیات وحش، تخریب و کمبود منابع طبیعی از جمله مخاطرات به شمار می‌رود.
مرادی آلودگی هوا و مهاجرت‌های محیط زیست را از دیگر مخاطرات بیان کرد و گفت: از این رو ایجاد خانه‌های فناورانه از جمله رسالت‌های تعریف شده سازمان محیط زیست است.
وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نتوانسته آن‌گونه که باید از ظرفیت دانشگاه استفاده کند در حالی که دانشگاه‌ها باید مسائل محیط‌زیست را در کشور احصاء کنند و هر کدام از آنها متولی حل یکی از معضلات محیط‌زیستی شوند از این رو کنسرسیومی را طراحی کردیم تا مجموعه دانشگاه‌های استان‌ها ذیل آن قرار بگیرند.
معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: در استان گلستان، آذربایجان شرقی، اردبیل و اصفهان این کنسرسیوم‌ها تشکیل شده است و انتظار داریم این کنسرسیوم در استان مازندران نیز شکل بگیرد.
وی از طراحی مرکز ارتباط سازمان حفاظت محیط زیست با دانشگاه‌ها در کشور خبر داد.
عطااله کاویان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز در این مراسم گفت: دانشگاه نوشیروانی بابل جزو دانشگاه‌های خوب در سطح ملی و در تراز بین‌الملل است.
وی با بیان اینکه محیط زیست تعاملات خوبی با دانشگاه‌های استان دارد، گفت: بخش قابل توجهی از کارکرد دانشگاه‌ها به مسئولیت اجتماعی برمی‌گردد.
وی با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی و تاکید بر حفظ محیط زیست ادامه داد: دانشگاه با محیط زیست برای رفع چالش‌ها و مشکلات فروری به نظر می‌رسد مسائل محیط زیست باید فناورانه، هوشمندانه و مساله محور رفع شود.
کاویان گفت: امروز مانند دهه‌های گذشته منابع آبی فراوانی نداریم و باید خود را با شرایط روزگار هماهنگ کنیم و باید از حوزه فناوری استفاده کنیم و در راستای تشکیل خانه‌های محیط زیست مازندران تلاش‌های خوبی شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اظهار اینکه بیش از ۱۰۰ خانه محیط زیست در استان مازندران فعالیت می‌کند، ادامه داد: مقرر شد خانه فناورانه محیط زیست در استان تشکیل شود و این خانه در دانشگاه نوشیروانی تشکیل شده است.
وی ادامه داد: انتظارم از خانه فناور محیط زیست استان مازندران این است که در راستای هوشمندسازی کمک کند زیرا کارها در حوزه محیط زیست استان به صورت سنتی انجام می‌شود از این رو در حوزه پسماند دو مسئله را در اولویت قرار دادیم.
وی گفت: در حوزه پسماند، پساب و باز چرخانی آب نیاز جدی به حوزه فناوری داریم.
در پایان این مراسم خانه فناور محیط زیست استان مازندران در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل افتتاح و آغاز به کار کرد.
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"